implanty.org
 
Piękny uśmiech - niewielkim kosztem
implanty.org

Każdy ząb jest ważny!

Utrata nawet jednego zęba to problem, który nie tylko psuje uśmiechy wielu z nas ale wraz z czasem powodować może przykre następstwa dla pozostałych zębów. Chociaż brak jednego trzonowca lub przedtrzonowca, może przez dłuższy czas nie dawać negatywnych objawów to statystyki medyczne wykazują, iż utrata jednego zęba powoduje utratę kolejnego w przeciągu pięciu następnych lat. Większa ilość brakujących zębów pogarsza statystyki i przyspiesza proces utraty uzębienia. Dlaczego tak się dzieje ?
Mechanika żucia pokarmów jest procesem złożonym. Podczas przeżuwania pokarmów na nasze zęby działają duże siły a nacisk na pojedynczy ząb często przekracza 100kg. Tak duże obciążenia wymagają zrównoważonego rozłożenia sił działających na zęby. Utrata zębów i w związku z tym zmniejszona ich ilość nie jest w stanie prawidłowo podołać temu zadaniu. Stan taki doprowadza nie tylko do zaburzenia procesu rozdrabniania pokarmów ale wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie pozostałych zębów, które muszą rozłożyć siły żucia na mniejszą powierzchnię.

Oto kilka przykładów następstw braku zębów, z którymi dentyści spotykają się codziennie:

Na zdjęciu widoczne są stosunkowo wczesne następstwa braku dwóch zębów. Górne trzonowce, które nie mają oparcia na dolnych, przeciwstawnych zębach wysunęły się ze swoich zębodołów, co doprowadziło do ich rozchwiania rozpoznanego podczas badania.
Na zdjęciu widoczne jest wysunięcie górnych zębów przedtrzonowych. Dodatkowo z powodu zwiększonego i nieprawidłowego obciążenia dolnego zęba doszło do jego przechylenia, pacjent skarżył się na rozchwianie i nadwrażliwość na zimne pokarmy.
Brak zębów trzonowych doprowadził do całkowitego wychwiania zęba przedtrzonowego.
Utrata zęba trzonowego (miejsce tego zęba zaznaczone czerwoną kropką) spowodowała przesunięcie na jego miejsce zębów przedtrzonowych co dodatkowo doprowadziło do powstania widocznej przy uśmiechu luki zaznaczonej niebieską kropką
 

Widoczne powyżej problemy, które powstały na skutek utraty zębów to nie tylko zmiany widoczne na zdjęciu rentgenowskim ale przede wszystkim utrudnienia w codziennym życiu. Ból zębów i głowy, ukrywanie uśmiechu czy brak możliwości jedzenia chrupiącego pieczywa czy pizzy to najczęstsze kłopoty dręczące osoby mające braki w uzębieniu. Kłopotów tych można uniknąć uzupełniając zęby jak najszybciej po ich utracie. Implanty dają możliwość odbudowy utraconych zębów i w 100% chronią nasze pozostałe uzębienie przed uszkodzeniami i zaburzeniami funkcji.

​ Chcesz wiedzieć więcej ?
Zajrzyj tutaj: dodatkowe informacje na temat implantów